Efekty w Metacity (Ubuntu 8.10 & 8.04)

14 lis 2008

Trafiłem na ciekawy artykuł, o tym jak włączyć wizualne efekty w Metacity (GNOME).
Główną ideą do napisania artykułu przez autora było zaprezentowanie alternatywy do efektów Compiza, które mogą nie działać ze słabszymi kartami graficznymi.

Osobiście efektów Compiza nie używam, gdyż mnie – a raczej moje oczy – „męczą”. Animacje może i robią wrażenie, ale nie są efektywne. Poza tym są zasobożerne.
Korzystam z dobrodziejstw Metacity z bardzo przyjemnym motywem, jakim jest Dust.

Co daje włączenie efektów w Metacity? Po pierwsze ten menadżer okien używa procesora (CPU) a nie karty graficznej, zatem będzie działał w każdych warunkach (nawet w wirtualnej maszynie). Z efektów jakie oferuje można wymienić chociażby cienie pod okienkami, przełączanie aplikacji (Alt+Tab) wyświetlające podgląd aplikacji, podobny do Compizowego OSD przy zmianie głośności lub wyciszeniu.

Aby aktywować wspomniane efekty wystarczy wykonać następującą komendę z linii poleceń:

gconftool-2 -s '/apps/metacity/general/compositing_manager' --type bool true

Aby dezaktywować efekty, należy wykonać:

gconftool-2 -s '/apps/metacity/general/compositing_manager' --type bool false

Można także skorzystać z edytora konfiguracji. W tym celu otwieramy okno Uruchom program (Alt+F2), a następnie wpisujemy gconf-editor i wciskamy enter (lub klikamy Uruchom). W edytorze, po lewej stronie, rozwijamy apps->metacity->general i zaznaczamy (bądź odznaczamy) opcję compositing_manager w prawym panelu.

Ustawienia te działają z Ubuntu 8.10 i 8.04.

Poniżej przedstawiam kilka wycinków z rzutów ekranowych:

Komentarzy: 1

[…] Tombutu covered the Metacity compositor. This seems to have been news for many people, because it generated some buzz on Digg and then found its way to LifeHacker and was also apparently translated into Polish. […]

2008-11-23: Metacity Journal - ?for the adult in you @ 23 lis 2008 16:38. #